GB2Ciències Aplicades IIInstitut Nicolau Copèrnic
Sessió28

AEA 6 · Factures, IVA i pressupost del projecte

L'IVA i el pressupost

Data prevista: 28 d'abril de 2027

Descarrega i imprimeix

Els espais per escriure, les línies i els requadres de càlcul són al PDF: fes les activitats al dossier en paper.

Teoria i exercicis

Sessió28
Ciències Aplicades II · Dossier

L'IVA i el pressupost

Dossier+ Pràctica: pressupost amb dos IVA
Avui faràs…
1

Els tres tipus d'IVA i quan s'aplica cadascun.

2

Les tres operacions: quota, total i desglossament invers.

3

Un pressupost de reforma amb dos tipus d'IVA (hora 2).

Material

Llapis, goma i calculadora. A l'hora 2 faràs servir la plantilla de pressupost, que és un full a part.

Què és l'IVA i quins tipus hi ha

L'IVA (impost sobre el valor afegit) és un impost indirecte que paguem quan consumim (Llei 37/1992). Té tres tipus:

TipusQuan s'aplica (exemples)
General, 21%La majoria de productes i serveis: materials comprats a la botiga, electrodomèstics, mobles, la factura de la llum.
Reduït, 10%L'aigua de casa, el transport de viatgers, l'hostaleria… i les obres de renovació d'un habitatge si es compleixen tres requisits.
Superreduït, 4%Productes de primera necessitat: pa, llet, ous, fruita, llibres i medicaments.
Quan una obra de renovació porta el 10%

Cal que es compleixin tots tres requisits:

  • Qui encarrega l'obra és un particular i l'habitatge és per al seu ús.
  • L'habitatge es va acabar de construir fa més de 2 anys.
  • Els materials que posa l'empresa no passen del 40% de la base imposable.

Si en falla un, l'obra porta el 21%. I els materials que compra la família a la botiga paguen el 21% a la botiga.

Les tres operacions de l'IVA

1 · La quota
Quota d'IVA = Base imposable × tipus (0,21 · 0,10 · 0,04)
2 · El total
Total = Base imposable + Quota = Base imposable × 1,21 (o × 1,10)
3 · El desglossament invers (treure l'IVA d'un preu)
Base imposable = Total ÷ 1,21 (o ÷ 1,10)
Compte! No es resta el 21%

Per treure l'IVA d'un preu de 121 €, no facis 121 × 0,79 = 95,59 €: és incorrecte. Cal dividir: 121 ÷ 1,21 = 100 €.

Les mateixes operacions al full de càlcul (a l'E4, sessió 29)
  • Una fórmula comença sempre amb = i treballa amb cel·les. Import d'una partida (quantitat a C5, preu a D5): =C5*D5.
  • Suma d'una columna d'imports: =SUMA(E5:E9). Quota d'IVA d'una base a E10 amb el tipus a F10: =E10*F10.
  • Si canvies una dada, el resultat es torna a calcular sol: és una fórmula viva. Un número escrit a mà no ho fa.
Exercicis
1Quota i total
▶

Pressupost imaginari amb tres partides. Calcula la quota d'IVA i el total de cada una.

PartidaBase (€)IVAQuota (€)Total (€)
Enderroc i retirada de runa (empresa)450,0010%  
Mecanismes elèctrics (comprats a la botiga)320,0021%  
Aixeta de cuina (preu amb IVA inclòs) 21% 121,00
2Quin IVA porta?
▶

Escriu el tipus d'IVA de cada compra: 4%, 10% o 21%.

CompraIVA
Una barra de pa 
El rebut de l'aigua de casa 
Una nevera nova 
La factura de la llum 
Un llibre de text 
La renovació del bany d'un pis acabat el 1995, encarregada per la propietària per viure-hi, amb materials de l'empresa que són el 30% de la base 
3Treure l'IVA
▶

Calcula la base imposable i la quota d'aquests preus amb l'IVA inclòs.

Preu amb IVATipusBase imposable (€)Quota (€)
242,00 €21%  
550,00 €10%  
Si acabes abans · Per pensar

Una obra de renovació té una base imposable de 2.000 €, i els materials que hi posa l'empresa valen 900 €. Pot anar al 10%? Justifica-ho amb un càlcul.

Per lliurar

Al final de l'hora 1 fas el qüestionari i el diari, i lliures el dossier i el qüestionari. A l'hora 2 fas el pressupost a la plantilla, que lliures en acabar la classe.

QuanQuè lliures
Final de l'hora 1El dossier (exercicis i diari) i el qüestionari.
Final de l'hora 2La plantilla del pressupost de reforma.

El diari d'aprenentatge

Respon amb les teves paraules. Si no saps com començar, escriu primer què has fet i després què t'ha costat.

1Quina diferència hi ha entre la base imposable, la quota d'IVA i el total?
2Quins tres requisits ha de complir una obra de renovació d'un habitatge per portar el 10%?
3Quina quota d'IVA t'ha sortit a la partida d'enderroc de l'exercici 1?

Pràctica

28
Ciències Aplicades II · Pràctica · hora 2Pressupost d'una reforma amb dos tipus d'IVA

Una família reforma el bany del seu pis, que té més de 20 anys. L'empresa fa la feina i no hi posa materials: els materials els compra la família a la botiga. Per això hi ha dos tipus d'IVA. Material: llapis, goma i calculadora.

A · Les partides

PartidaQui ho cobraIVABase (€)Quota (€)
Enderroc i retirada de runaEmpresa10%450,00 
Paleteria del banyEmpresa10%1.200,00 
Fontaneria (mà d'obra)Empresa10%480,00 
Pintura (mà d'obra)Empresa10%300,00 
RajolesBotiga21%520,00 
Aixetes i mecanismesBotiga21%340,00 

B · La síntesi del pressupost

ConcepteOperacióImport (€)
Subtotal de les partides al 10%  
Quota de l'IVA del 10%  
Subtotal de les partides al 21%  
Quota de l'IVA del 21%  
Base imposable total  
Total d'impostos (IVA)  
Pressupost final  
STOP
Punt de revisió

Ensenya la síntesi al professor abans de continuar.

C · Treure l'IVA d'una factura

L'empresa d'una altra obra presenta una factura de 1.815,00 € amb l'IVA del 21% inclòs. Calcula la base imposable i la quota.

ConcepteOperacióImport (€)
Base imposable  
Quota d'IVA  
Comprovació: base + quota  

D · I si l'empresa posés els materials?

Imagina que l'empresa compra ella mateixa les rajoles, les aixetes i els mecanismes (860 €) i ho factura tot junt.

PreguntaOperacióResultat
Nova base imposable de la factura  
Percentatge de materials sobre la base  
Pot anar tota l'obra al 10%? (sí/no)  
Pressupost final en aquest cas  
Diferència amb el pressupost de la part B  
Si acabes abans · Per pensar

Per què creus que la llei posa el límit del 40% de materials per poder aplicar el 10% a una obra de renovació?

Qüestionari

Marca les respostes al qüestionari en paper que et dona el professor. Aquí només hi ha les preguntes, per repassar.

28
Ciències Aplicades II · Qüestionari en paperL'IVA i el pressupost
10 preguntesMarca una sola resposta a cada unaSense apunts10 minuts
1Què és l'IVA segons la Llei 37/1992?
  • AUn impost directe sobre els pisos
  • BUn impost indirecte sobre el consum, que grava els béns i els serveis
  • CUna taxa de l'ajuntament per la llicència d'obres
  • DUn descompte obligatori sobre el preu de cost
2Quin tipus d'IVA paguen els materials de construcció que compres a la botiga?
  • AEl 10%
  • BEl 4%
  • CEl 21%
  • DEl 15%
3Quan pot portar el 10% una obra de renovació d'un habitatge?
  • AQuan és per a un particular que hi viu, l'habitatge té més de 2 anys i els materials de l'empresa no passen del 40% de la base
  • BQuan l'obra costa més de 10.000 €
  • CNomés si els materials són de fàbrica autoritzada
  • DNomés si el propietari té més de 65 anys
4Una base imposable de 1.000 € amb un IVA del 21%: quin és el total?
  • A1.021,00 €
  • B1.200,00 €
  • C1.420,00 €
  • D1.210,00 €
5Un pressupost de 363,00 € porta el 21% d'IVA inclòs. Com calcules la base imposable?
  • ARestant el 21%: 363 − (363 × 0,21)
  • BDividint per 1,21: 363 ÷ 1,21
  • CMultiplicant per 0,79: 363 × 0,79
  • DDividint per 21 i sumant-hi 100
6Al full de càlcul, la quantitat d'una partida és a C5 i el preu unitari a D5. Quina fórmula en calcula l'import?
  • A=C5*D5
  • B=C5+D5
  • C=C5/D5
  • D=D5*1,21
7Al full de càlcul, quina fórmula suma els imports de les cel·les E5 a E18?
  • A=E5+E18
  • B=TOTAL(E5:E18)
  • C=SUMA(E5:E18)
  • D=COMPTA(E5:E18)
8A què s'aplica l'IVA superreduït del 4%?
  • AA la mà d'obra d'un electricista
  • BAls mobles de cuina de luxe
  • CA les factures del telèfon i internet
  • DA productes de primera necessitat: pa, llet, llibres, medicaments
9Rajoles de 400 € al 21% i mà d'obra de 600 € al 10%. Quina és la quota total d'IVA?
  • A210,00 €
  • B144,00 €
  • C100,00 €
  • D154,00 €
10Per què una factura legal ha de separar la base imposable, el tipus i la quota d'IVA?
  • APerquè la llei exigeix que es vegi clarament què val el servei i quina part és l'impost
  • BPerquè el banc pugui cobrar comissió
  • CPerquè el client no pugui tornar els materials
  • DNomés cal si la factura passa de 100.000 €